Rzeźba Młodzieniec – geniusz

Drewno lipowe, gruntowane, polichromowane i srebrzone (?)

Wysokość: 104 cm

Rzeźba ukazuje ok. 10-12 letniego chłopca (młodzieńca) ukazanego w tanecznym ruchu, w silnym kontrapoście z wypchniętym lewym biodrem, z energicznie rozłożonymi rękami i przechyloną głową zwróconą w lewo. Umieszczony pierwotnie w ołtarzu bocznym jako lewa figura asystencyjna, młodzieniec zwrócony był niemal na pewno w kierunku obrazu w polu głównym struktury ołtarzowej, prawą ręką wskazując na jego ideowe centrum (przedstawienie), lewą podtrzymując kartusz z inskrypcją (niezachowany)

Rzeźba pochodzi zapewne z terenu Małopolski Wschodniej: między widłami Sanu i Wisły, Tarnowem, linią Karpat, a Ziemią Lwowską.

Stan zachowania: sama figura zachowana w miarę poprawnie, brak jedynie kartusza w prawej ręce i ułamane końcówki palców u obu rąk; oryginalna warstwa malarska silnie zniszczona, jedynie fragmentarycznie zachowana (najlepiej na twarzy, torsie, prawym ramieniu i spodniach); większa część powierzchni gruntu kredowego i malatury (oraz srebrzeń ?) nieistnieje odsłaniając tworzywo drewniane.

25,000,00 

Do Ulubionych
Opis